• ترفند های مخمر
 • ۱۴۰۲/۰۶/۰۷
 • ارسال شده توسط ماندانا جهانشیری
 • 292 بازدید
 • خمیرمایه

  سالم بودن خمیر مایه و تشخیص عملکرد صحیح آن نیازمند رعایت چند نکته ساده است و باید نشانه‌هایی که در ادامه به آن اشاره می‌کنیم را جدی‌تر بگیرید. در ادامه این مقاله‎ پاسخی جامع برای این سوال که چگونه بفهمیم خمیرمایه سالم است را باهم مرور می‌کنیم.

  همان‌طور که می‌دانید خمیرمایه یکی از مهم‌ترین مواد اولیه برای طبخ هر نوع نانی است. حضور خمیرمایه فوری سالم نان، کیک و غذاهای مخمری را به بافت و طعم دلچسبی نزدیک می‌کند. به نظر شما خمیرمایه یا مخمر را از کجا باید فهمید که خراب شده یا نه؟ برای رسیدن به پاسخ تمام سوالات دررابطه‌با سالم‌بودن خمیرمایه در این مقاله همراه ما باشید.

  فواید استفاده از خمیرمایه در نان، تهیه و تولید آن

  خمیرمایه نانوایی  Baking Yeast یکی از صدها گونه مخمر شناخته شده است که این روزها در میان علاقه‌مندان به شیرینی‌پزی و نانوایی از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. خمیرمایه فوری سالم، موجودی ذره‌بینی بوده که در نتیجه رشد آن در خمیر، باعث پوکی نان و طعم خوش نان می‌گردد.

  تاثیر تخمیر و ورآمدن نان از زمان مردم باستان رواج داشته است. استفاده از خمیرترش تا قرن هجدهم و نوزدهم مرسوم بود. هم‌زمان با رشد جوامع و نیاز به تامین مواد غذایی، تهیه نان و مخمر نیز به‌سوی صنعتی‌شدن سوق پیدا کرد. خمیرمایه سالم در مقیاس صنعتی برای اولین‌بار در اواخر قرن هجدهم در هلند تولید شد.

  در طی سالهای دهه ۱۹۴۰ میلادی ودر بحبوحه جنگ دوم جهانی حضور جوش‌شیرین برای تولید نان رواج پیدا کرد. سرعت، سهولت استفاده و قیمت مناسب از مواردی بود که حضور جوش‌شیرین را تا سالیان متمادی جز لاینفک نان تولیدی قرارداد. گسترش بیماری‌هایی چون زخم معده، سرطان روده و معده، کم‌خونی، پوکی‌استخوان و غیره باعث شد که قانون ممنوعیت استفاده از جوش‌شیرین وضع گردد. اما طبخ نان با خمیرمایه جدای از سلامت اعضای گوارشی، دورریز نان را پایین می‌آورد. عطر خوش نان نیز دلیل دیگر از حضور مخمر در نانوایی به شمار می‌رود.

  سالم‌بودن خمیرمایه چگونه مشخص می‎شود؟

  اگر از سالم بودن خمیر مایه اطلاع نداشته باشید، مجبور هستید که کیک یا نانی که پخته ‏اید را دور بریزید. طبخ نان زحمت زیادی را برای شما به همراه دارد که اگر پس از تهیه نان متوجه شوید که خمیر مایه فوری سالم نبوده است، حس خوشایندی ندارید. برای دوری از این اتفاق بهتر است که در ابتدای کار، تست سالم بودن خمیرمایه فوری را انجام دهید. در این صورت اگر قرار باشد که چیزی دور بریزید فقط کمی خمیرمایه فوری است!

  مخمر نان

  تست سالم بودن خمیرمایه

  برای شخیص سالم بودن خمیر مایه باید ابتدا آن را عمل بیاورید. برای عمل‌آوردن مخمر نان ابتدا در ظرف شیشه‌ای خمیرمایه سالم را با مقداری آب و شکر مخلوط ‌کنیم و درب ظرف را ببندیم.  بعد از ۱۰ دقیقه ظرف را چک می کنیم تا اگر عمل آمده باشد؛ خمیرمایه باید حباب داده باشد و بوی تند و ترشیدکی ندهد. خمیر مایه ای که سالم نیست، طعم کیک و شیرینی را به سمت ترش شدن و یا تلخ شدن می برد.

  نگهداری خمیرمایه | سالم بودن خمیرمایه

  در انتها نیاز است که نکاتی را باهم مرور کنیم تا خمیرمایه خراب نشود. به نظر شما روش نگهداری خمیرمایه چگونه است؟

  در ابتدای کلام اشاره کنیم که اگر خمیرمایه را درون بسته‌بندی نگه دارید، نزدیک به دو سال سالم و فعال خواهد بود. البته اگر خمیرمایه را باز کردید، برای حفظ عملکرد آن باید در فریزر و یخچال نگهداری کنید تا سلامت آن حفظ گردد. زمان نگهداری خمیرمایه در یخچال ۳ الی ۴ ماه و در فریزر ۵ الی ۶ ماه می‌باشد.

  بهترین روش برای نگهداری مخمر نان و خمیر استفاده از ظرف شیشه ای درب دار است که به دور از هوا و رطوبت نگهداری شود. اگر ظرف نداشتید، بهترین گزینه برای شما استفاده از زیپ کیپ است.البته باید این نکته را دقت کنید که چه روی ظرف یا زیپ کیپ، تاریخ باز کردن بسته خمیر مایه و تاریخ انقضای آن را یادداشت نمایید.

  نکته مهم: هنگام استفاده از مخمر باید آن را به دمای اتاق بازگردانید تا به‌خوبی عمل آید. خمیرمایه به عمل آمده فقط ۱ روز در یخچال تازه و سالم می ماند.

   در آخر خمیر مایه فوری سالم را از کجا بخریم؟

  در ابتدا باید گفت که مخمر، منبع غنی از ویتامین‌های گروه ب و برخی دیگر از ویتامین‌ها می‌باشد. مثل: بیوتین، کولین، اسید فولیک، اینوزیتول، تیامین، ریبوفلاوین، نیاسین، پنتوتنیک اسید، پیریدوکسین و کوبالامین است. سالم بودن خمیر مای عناصر معدنی و غیر معدنی مورد نیاز بدن مثل: سدیم، منیزیم، کلسیم، پتاسیم، آهن، روی، مس، کبالت، منگنز، گوگرد، فسفات، نیتروژن، ید را به بدن از طریق مصرف نان می رساند. برای خرید مخمر در سایت خمیر مایه خوزستان می توانید در بسته‌بندی های متنوع، متناسب با نیاز خود از محصولات دزمایه و شتاب خرید کنید.

  دیدگاهتان را بنویسید

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *