• مخمر ها
 • ۱۴۰۲/۰۶/۰۱
 • ارسال شده توسط ماندانا جهانشیری
 • 194 بازدید
 • خرید خمیرمایه

  خمیرمایه چیست؟ خمیر مایه یا مخمر نان و خمیر، رکن اصلی تشکیل دهنده‌ی نان، کلوچه، کیک و سایر غذاهای خمیری است. اضافه کردن مایه خمیر به دستور نان یا غذاها باعث افزایش حجم و ترد تر شدن و به اصطلاح پوکی نان خواهد شد. برای مثال نان باگت یا تست را در نظر داشته باشید. افزودن خمیر مایه جدای از خوش طعم شدن نان، ارزش تغذیه‎ای و سلامت اعضای گوارشی را نیز به دنبال دارد.

  خمیر مایه چیست؟ مخمر نان  Baking Yeastدر واقع یک موجود تک سلولی (موجود ذره بینی) زنده  می باشد که در مجاورت آب و شکر رشد و فعالیت خود را آغاز می کند. خمیر مایه های صنعتی با تولید گاز دی اکسید کربن و مـواد آلی در خمیر باعث افزایش حجم و پوکی یا تخلخل در نان می شوند. با این تفاسیر برای پخت نان، کیک و کلوچه از خمیرمایه باید بهره برد. . اگر برای شیرینی‎پزی و پخت نان خودتان از مخمر استفاده می‌کنید، باید نسبت به این محصول اطلاعاتی داشته باشید. ما در این مقاله توضیحات کاملی در این رابطه منتشر کردیم که در ادامه همراه ما باشید.

  خمیرمایه چیست؟

  اگر به دنبال بافت سبک و اسفنجی در نان هستید، باید از خمیر مایه نان کمک بگیرید. مخمر نان و خمیر با ایجاد واکنش در درون خمیر بافت اسفنجی و پرحجمی را به همراه دارد. خمیر مایه، نوعی موجود ذره بینی می باشد که با رشد درون مواد مایه خمیر ارزش تغذیه نان را بیشتر می کند و طعم خوش را به نان می‌بخشد. در حال حاضر بیش از ۵۰۰ نوع خمیرمایه وجود دارد.

  انواع خمیرمایه چیست ؟

  خمير مايه‌ها در ۲ نوع خانگي و صنعتي دسته بندی می‌شوند. خمير مايه‌هاي خانگي اصولا در منزل و با اصول خاص خود تهیه خواهند شد. خمیر مایه‌های صنعتی اصولا در کارخانه تولید خواهند شد و انواع مختلفی دارند که در سایت خمیر مایه خوزستان قابل سفارش است. اگر برای خرید خمیر مایه میان نمونه‌های موجود سردرگم هستید، باید اشاره کنیم که سه نمونه متفاوت از خمیر مایه صنعتی را در بازار داریم که در ادامه به آن ها اشاره می‎کنیم.

  خمیر مایه تازه

  خمیر مایه تازه در بسته‎های قالبی و فشرده با هفتاد درصد رطوبت به بازار عرضه می‌شوند. نام‎های دیگر این سبک از خمیر مایه،  کیکی و فشرده است که در میان کاربران شناخته شده هستند. خمیرمایه تازه بسیار شکننده می‏باشد. سرعت عمل آوری بالا ، عطر خوبی به نان می‎بخشد. خمیر مایه تازه به علت رطوبت بالا و تازگی، عمر کوتاهی دارند و بیشتر برای نانوانی هایی قابل استفاده است. این خمیر مشابه با خمیر مایه خشک می باشد.

  خمیر مایه خشک

  همانطور که می دانید، رطوبت بالا در خمیر تازه عمر آن را کم می‏کند و از طرفی چسبناک بودن سبک خمیر مایه باعث دشواری کار می شود.

  برای اینکه این مشکل برای کاربران از بین برود در طی فرایندی در کارخانه میزان رطوبت خمیر مایه تازه بیش از ۸۰ درصد کاهش پیدا می کند و به صورت خمیر مایه خشک به فروش می رسد.

  خمیر مایه فوری

  این نوع مخمر نان دارای دانه های ریزتری نسبت به خمیر مایه خشک است و برای استفاده به فعال کردن خاصی نیاز ندارد. خمیر مایه دزمایه نیز از نمونه این سبک مایه خمیر است. خمیر مایه فوری به راحتی به شکل مستقیم با آرد یا دیگر مواد مخلوط می شود و در حین ورز دادن باعث ورآمدن خمیر خواهد شد. زمان استراحت و ور آمدن خمیر مایه فوری در مقایسه با سایر خمیرهای مایه سریع تر خواهد بود. اگر برای خرید مخمر به دنبال قیمت خمیرمایه هستید با مشاوران سایت در ارتباط باشید.

  عمل آوردن خميرمايه خشک فوری

  خمیر مایه خشک فوری زمانی که در سطح آب پاشیده شوند به دلیل سبکی ذراتش به سختی با آب مخلوط خواهد شد. برای عمل آوردن بهتر پس از اینکه در سطح آب پاشیده شد بهتر است که به آرامی کمی مواد را مخلوط کنید تا ذرات سبک آن با آب مرطوب گردد .

  البته به دليل چسبندگي زياد و عمل آوری بهتر نیاز است که این خمیر مایه با کمی شکر ابتدا داخل ظرف مورد نظر ریخته شود و سپس آب با دمای مناسب را اضافه نمایید. برای نتیجه بهتر خميرمايه را در ظرفي با سطح مقطع بزرگ بریزید تا به راحتی در آب حل گردد.

  روش دوم عمل آوردن خميرمايه خشک فوري

  مخلوط کردن آّب و شکر یا البته شیر با دمای مناسب به مخمر است. پس از اضافه کردن آن به مایه خمیر که در این صورت نیاز به همزدن مواد نیز وجود ندارد. با روش آماده سازی مورد اول اگر خميرمايه و شکر زیاد باشد؛ امکان گلوله شدن آن زیاد خواهد شد. در این زمان تنها بخشي از خميرمايه که روی سطح آب آمده است؛ عمل می آید. هنگام زمان پخت متوجه توده حل نشده از مخمر نان و خمیر بر روي ترکيبات نان می شوید.

  خرید مخمر نان

  نکات طلایی در رابطه با خرید مخمر

  •  برای حفظ عملکرد بهتر پس از خرید مخمر آن را در داخل فریزر نگهداری کنید. بهتر است که از بسته های کوچک استفاده نمایید.
  • خمیر مایه را با آب و بدون شکر یا قند نیز می‏توان عمل آورد اما در این شرایط کف حاصله بسیار جزئی است و این امکان وجود دارد که در صورت عدم سلامت مایه خمیر متوجه آن نگردید. از جهتی دیگر افزودن مقدار جزئي شکر، فعاليت خميرمايه را سرعت می بخشد.
  • خمیرمایه پس از عمل آمدن به راحتی قابل استفاده خواهد بود و شما مطابق دستورات می توانید به پخت نان و شیرینی ادامه دهید.
  • به هیچ عنوان برای عمل آوردن مخمر نان و خمیر از نمک استفاده نکنی. در بیشتر مواقع خميرمايه فعال شده بر روي مخلوطي از ساير مواد اوليه جز آرد اضافه می شوند که اگر مقدار نمک در آن زیاد باشد؛ به خمیر مایه نان آسیب وارد می‌کند.
  • خمیرمایه نان به نوسانات دما و شوک دمایی حساس است. دمای مواد کیک؛ نان و غذاهای تخمیری نباید خیلی کم یا زیاد باشد.

  آیا خمیرمایه برای سلامتی مضر است؟

  خمیرمایه برای سلامتی هیچ مشکلی ندارد. اتفاقا غذاهایی که در آن از خمیرمایه نان استفاده می شوند؛ حاوی پروتئین و ویتامین های گروه ب خواهند بود. مصرف این قبیل غذاها برای سلامت اعضای گوارشی ضروری خواهد بود. از ویژگی های فوق العاده محصول این نکته مهم است که بدن انسان به شکل بهتر ویتامین ها و مواد معدنی موجود در غذا جذب کند.

  استفاده از مخمر از چه زمانی متداول شد؟

  خمیر مایه های صنعتی که این روزها بیشتر مورد استفاده قرار می گیرند با صنعتی شدن جوامع و نیاز روز افزون به موادغذایی بیش از قبل رواج پیدا کرده اند. از نظر تاریخی، اولین مخمر نان صنعتی در کشور هلند و در اواخر قرن هجدهم تولید گردید. اما خیلی پیش تر از آن حتی از زمان باستان ،مردم نسبت به تاثیر فرایند تخمیر روی خمیر آگاه بودند و از خمیرترش به عنوان مخمر نان و خمیر کمک می‏گرفتند.

  ویژگی های خمیرمایه چیست ؟

  زمانی که شما خمیرمایه نان را به صورت دسته بندی یا از فروشگاه خریداری می‌کنید؛ حتما به تاریخ انقضای آن توجه کافی داشته باشید. اگر به تاریخ تولید خمیرمایه خود دسترسی ندارید، با بررسی بعضی آیتم ها می توانید به سلامت آن پی ببرید. اگر بوی ماندگی و کپک بر روی مخمر مشاهده کردید؛ سریعا آن را دور بیاندازید. حفظ عملکرد خمیر مایه نیازمند مراقبت اصولی است. محصول را در داخل یخچال و یا فریزر داخل ظرف در بسته بدون جریان هوا قرار دهید.

  در آخر مقدار مصرف مخمر بر اساس چه معیاری سنجیده می‎شود؟

  در ابتدای مقاله نگاهی کردیم به خمیرمایه چیست و انواع آن و ویژگی های خمیرمایه چیست را متوجه شده اید. حال اگر اهل پخت شیرینی و غذاهای حجیم هستید باید مقدار مخمر نان و خمیر مصرفی را به درستی انتخاب نمایید. مقدار نیاز خمیرمایه نان بر اساس نوع نان ، درجه حرارت محیط ، کیفیت مخمر و زمان خواب خمیر تنظیم خواهد شد. اما اگر نتیجه مورد تایید و دلخواه شما نباشد، باید دقت بیشتری نسبت به انتخاب مخمر نان و نحوه نگهداری آن داشته باشید. نانوا با دانستن این موضوع و تکرار و آزمایش، مقدار مناسب مخمر مورد استفاده را با توجه به شرایط بدست می‎آورد.

  به هر حال مواد اولیه تولید نان تاثیر مستقیمی بر کیفیت نان به همراه دارد.  خرید خمیر مایه دزمایه نقش مهمی بر تولید نان، کیک و شیرینی شما به همراه خواهد داشت. کیفیت محصولات این برند بهترین تجربه را برایتان رقم می زند.

  دیدگاهتان را بنویسید

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *