• دستور پخت
 • ۱۴۰۲/۰۷/۲۲
 • ارسال شده توسط ماندانا جهانشیری
 • 150 بازدید
 • نکات پخت پیتزا

  پخت خمیر پیتزا اصلی‌ترین جز تشکیل‌دهنده‌ی پیتزا است، اگر یک خمیر خوب نداشته باشیم از پایه و اساس کارمان خراب می‌شود. بی‌شک خمیرهای آماده‌ای که در بازار وجود دارند طعم، مزه و کیفیت خمیرهای خانگی را ندارند پس چه‌بهتر که یک خمیر نرم و لطیف را خودمان در خانه درست کنیم. اگر می‌خواهید پیتزا درست و در ابتدا نیاز به دستور پخت یک خمیر عالی رادارید تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

  رموز یک پخت خمیر پیتزا عالی

  پیتزا یکی از محبوب‌ترین غذاهایی است که کوچک و بزرگ از خوردن آن لذت می‌برند. اگر طرفدار فست‌فود هستید حتماً برایتان پیش آمده از جلوی یک پیتزا و ساندویچی فروشی رد شده باشید و عطر خوش پیتزا شما را به وجد آورده باشد ولی دوست نداشته باشید که غذاهای بیرون را بخورید از طرفی دیگر هم فکر می‌کنید که پخت خمیر پیتزا خیلی مشکل است و نمی‌توانید از پس آن بربیایید. امروز باهم ترفندهای درست کردن یک خمیر خوب را با یکدیگر یاد می‌گیریم.

  1. آرد اولین مواد اولیه‌ای است که برای درست کردن خمیر از آن استفاده می‌شود. انتخاب یک آرد با کیفیت و خوب می‌تواند درنتیجه‌ی نهایی مؤثر باشد.
  2. خمیرمایه بعد از آرد مهم‌ترین ماده‌ی اولیه‌ای است که کیفیت آن حائض اهمیت است. باید به تاریخ انقضای آن دقت کنید و حتماً قبل از استفاده مراحل تست خمیرمایه را انجام دهید.
  3. زمان استراحت خمیر پیتزا بسیار مهم است. هر مقدار که در دستور پخت آمده است، خمیر را استراحت دهید نه کمتر نه بیشتر! اگر زمان استراحت را تغییر دهید کشسانی و تردی نهایی خمیر آن چیزی که می‌خواهید نمی‌شود.
  4. زمانی که می‌خواهید خمیر را استراحت دهید بهتر است که ظرف را درون یک جای گرم و تاریک قرار دهید، این کار باعث می‌شود تا روند عمل آمدن خمیر به خوبی پیش رود.
  5. ورز دادن خمیر باعث می‌شود تا خمیری نرم و لطیف با بافتی یکدست عمل آید، به‌هیچ‌وجه از ورز دادن خمیر غافل نشوید و حتماً این کار را انجام دهید.

  لازم به ذکر است که شما می‌توانید تمامی مراحل تهیه خمیر پیتزای عالی با خمیر مایه را نیز مطالعه کنید.

  علت ترد شدن خمیر پیتزا چیست؟

  سینی نچسب و سنگ پیتزا باعث می‌شوند تا خمیر خشک شود، این یک عمل طبیعی است و جای نگرانی ندارد کافی است حواستان به مدت‌زمان پخت پیتزا باشد و پس از گذشت زمان تعیین‌شده حرارت از پایین فر خود را خاموش کنید و اجازه دهید فقط حرارت فقط از بالا به پیتزا بتابد، پس‌ازاینکه سطح پیتزا طلایی شد اینک می‌توانید فر را کاملاً خاموش‌کنید حالا پیتزای شما آماده است. عده‌ای هم بر این باورند که اگر در هنگام پخت پیتزا مقدار کمی آب را درون فر قرار دهید از خشک شدن خمیر جلوگیری می‌شود.

  نشانه‌های خراب شدن خمیر پیتزا

  بوی نامطبوع و ترشیدگی، لکه‌های طوسی رنگ که به شکل کپک هستند نشان‌دهنده‌ی فاسدشدن خمیر است. بهتر است که خمیر را به‌صورت تازه آماده و مصرف کنید اما اگر برایتان پیش آمد که حجم زیادی خمیر آماده کرده‌اید و می‌خواهید آن را نگهداری کنید می‌توانید سه روز آن را در یخچال و ۲ الی ۳ ماه در فریزر نگهداری کنید.

  رمز و راز پف کردن خمیر پیتزا چیست؟

  • استفاده از خمیرمایه با کیفیت
  • ورز دادن
  • استراحت دادن به خمیر برای عمل آمدن
  • رعایت اندازه‌های مواد اولیه

  پخت خمیر پیتزا و نچسبیدن خمیر به ظرف ؟

  نیازی نیست نگران باشید! یک راه حل ساده وجود دارد که می‌توانید به راحتی از وابستگی خمیر با قالب جلوگیری کنید!؟ کافی است تمامی ظرف را چرب کنید یا خمیر را درون حجم زیادی آرد صاف کنید و سپس آرد اضافی را بتکانید و درون ظرف پهن کنید. با این روش‌ها امکان ندارد دیگر خمیر به ظرف بچسبد.

  چرا خمیر پیتزا جمع می‌شود؟

  خمیر پیتزاهایی که آماده و شرکتی هستند از کیفیت خوبی برخوردار نیستند به همین جهت ما به شما توصیه می‌کنیم که در منزل خودتان پخت خمیر پیتزا را تست کنید. ضخامت زیاد خمیر نیز می‌تواند یکی از دلایل جمع شدن آن باشد. به خوبی خمیر را با وردنه صاف کنید و سپس مواد را بر روی آن قرار دهید.

  نکات پهن کردن خمیر پیتزا

  • بهتر است از آرد سه صفر (شیرینی پزی) استفاده کنید و یا اگر از نانوایی خمیر تهیه می کنید بهتر است که سبوس دار باشد.
  • مواد اولیه را به صورت دلبخواهی کم و زیاد نکنید و اندازه‌هایی که در دستور آورده شده را رعایت کنید.
  • خمیر پیتزا را به خوبی با وردنه صاف کنید تا به یک خمیر نازک تبدیل شود.
  • دقت داشته باشید که صفحه ی کاری که خمیر را بر روی آن صاف می‌کنید خیس و یا چرب نباشد.
  • قبل از پهن کردن خمیر تمامی صفحه کار را آرد پاشی کنید.
  • کمی آب در کنار خود قرار دهید و قبل از پهن کردن خمیر دست خود را نم دار کنید.

  جمع بندی نهایی

  همان‌طور که گفته شد در این مقاله یاد گرفتیم که چگونه می‌توانیم با رعایت اصول یک خمیر لطیف و نرم را با کمترین مواد اولیه و در کمترین زمان برای پخت یک پیتزای خوشمزه آماده کنیم. امیدواریم که نکات گفته شد برایتان مفید باشد.

  دیدگاهتان را بنویسید

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *