• دستور پخت
 • ۱۴۰۲/۰۷/۱۹
 • ارسال شده توسط ماندانا جهانشیری
 • 165 بازدید
 • تهیه نان قابلمه ای

  تهیه نان قابلمه ای یا نان دیگی یکی از نانهای محلی ایران است که در مازندران پخت مرسومی دارد. طعم دلچسب و دلپذیر این نان در وعده عصرانه یا صبحانه بهترین گزینه برای خانواده های شمالی است. طرز تهیه نان قابلمه ای شیرین و خوشمزه  بدون فر مناسب برای هر خانه را با هم یاد می گیریم. برای تهیه نان قابلمه ای اگر به دنبال بافت نرم هستید از شیر به جای آب کمک بگیرید. شما می توانید برای شیرین شدن بیشتر نان مقدار شکر را نیز بیشتر کنید. همراه ما باشید تا مرحله مرحله آموزش نان را باهم پیش ببریم.

  مواد لازم برای تهیه نان قابلمه ای

  شیر گرم: یک سوم پیمانه +۱ق غ

  آرد: ۱ پیمانه

  شکر: ۱ ق غ

  خمیر مایه: ۱ق چ

  نمک: نصف ق چ

  کره:۱ ق غ

  طرز تهیه نان دیگی

  برای پخت نان قابلمه ای باید در نظر داشته باشید که از خمیرمایه سالم و ترکیبات دقیق کمک بگیرید. از طرف دیگر دمای شیر یا آب را نیز باید به درستی انتخاب کنید تا خمیر از دست نرود. در ادامه مراحل پخت را باهم مرور می کنیم.

  تهیه مواد رومال نان دیگی مازندرانی

  برای پخت نان بدون فر دیگی باید در ابتدا مواد رومال را آماده نمایید و آن را کنار بگذارید. برای تهیه رومال ابتدا زرده تخم مرغ را با یک قاشق غذاخوری شیر و یک قاشق چای خوری سرکه مخلوط نمایید. از سفیده تخم مرغ هم میتوانید برای تهیه خمیر کمک بگیرید.

  عمل آوردن خمیر مایه فوری

  برای شروع باید خمیرمایه فوری را با مقداری شیر و شکر مخلوط کنید تا مخمر نان فعال شود. پس از گذشت زمان ۵ دقیقه استراخت باید آرد و نمک را مخلوط کنید و خمیرمایه فعال شده را به آن اضافه نمایید.

  ورز دادن خمیر و تهیه نان قابلمه ای

  ورز دادن خمیر در حدی  باید انجام بگیرد که کمی خمیر شمایل بگیرد. سپس نوبت به اضافه کردن کره است.  دوباره خمیر را ورز دهید، حالت خمیر باید به صورت کشسانی و نرم درآید. به عبارتی تست کشش نان باید درست باشد. مدت زمان ورز دادن خمیر باید تقریباً ده دقیقه در نظر بگیرید.

  استراحت خمیر تهیه نان قابلمه ای

  خمیر را درون ظرف بگذارید و  سپس روی آن را با روغن چرب نمایید.  با پارچه روی خمیر را بپوشانید و برای حداقل یک ساعت به آن استراحت بدهید. در این زمان حجم خمیر شما دوبرابر می گردد و به اصطلاح ور می آید.

  آماده سازی نان دیگی

  پس از پایان استراحت خمیرمایه آن را با وردنه باز نمایید. در نهایت یک قالب با قطر ۱۷ سانتیمتر آماده کرده و خمیر را درون قالب پهن نمایید. روی خمیر را با پیتزا بر یا چاقو برش بزنید تا نتیجه نهایی زیباتر شود.

  استراحت دوم خمیر نان دیگی

  دوباره با پارچه روی خمیر را بپوشانید و برای ده دقیقه دیگر به آن استراحت دهید تا حسابی جا افتاده و آماده برای پخت شود. شعله پخش کن را روی گاز گذاشته و یک پایه درون قابلمه قرار دهید. برای ۷ دقیقه اجازه دهید تا با حرارت کم گرم شود.

  رومال نهایی نان دیگی

  حالا نان را با موادی که از ابتدا آماده کرده اید رومال کنید. برای اینکه نان رنگ زیباتری داشته باشد. دوبار رومال کردن نان را تکرار کنید. بهتر است که قالب را بر روی پایه درون قابلمه قرار دهید و درب آن را ببندید.

  پخت نهایی نان قابلمه ای

  توجه داشته باشید که باید سوراخ درب قابلمه را هم بپوشانید. مدت زمان مورد نیاز برای پخت نان خانگی بین ۲۵ الی ۳۰ دقیقه و با حرارت کم می باشد. با همین مدت زمان و با درجه ۱۸۰ درون فر هم میتوانید نان را بپزید.

  نکات مهم برای تهیه نان قابلمه ای

  • آرد زیاد نباید به خورد خمیر داد و برای رفع چسبندگی به روش گفته شده عمل نمایید.
  • روی چونه پارچه قرار بدهید و بعد از برداشتن یک چونه، دوباره روی آن را قرار دهید.
  • قبل از پهن کردن خمیر، زیر آن آرد بزنید.
  • قبل از ریختن کنجد روی نان، کمی آب روی خمیر بزنید تا کنجد بهتر روی نان بزنید. ف
  • بعد از پختن هر نان، تابه را از روی حرارت بردارید و کف آن را چرب کنید. تا برای پخت بعدی نان شرایط آماده شود.
  • اگر بخواهید این نان را در فر تهیه کنید، باید درجه آن را روی ۲۰۰ درجه سانتی گراد قرار بدهید و یک کاسه آب نیز داخل فر بگذارید.
  • برای شیرین شدن نان باید از سه قاشق شکر استفاده کنید.
  • برای از بین بردن بوی خمیرمایه فوری می توانید مقاله ای که با همین نام منتشر کرده ایم را مطالعه نمایید.
  • برای تست سلامت خمیرمایه لازم است که نکاتی را در نظر بگیرید که برای این موضوع نیز ما مقاله ای با همین عنوان منتشر کرده ایم.
  دیدگاهتان را بنویسید

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *