• دستور پخت
 • ۱۴۰۲/۱۱/۱۰
 • ارسال شده توسط ماندانا جهانشیری
 • 75 بازدید
 • نان فانتزی چیست؟ چه تفاوتی بین نان مسطح با نان فانتزی وجود دارد؟ نان یکی از ارزشمندترین ماده غذایی در سراسر دنیا از جمله بخش مهی از سبد غذایی ایرانیان است. نان فانتزی از ارزش غذایی بسیار بالایی برخوردار است. یکی از نان‌های شگفت انگیز و خوشمزه، نان فانتزی است که طعم بی‌نظیر و ظاهر زیبای آن باعث شده که محبوبیت بیشتری نسبت به انواع نان‌ها  بدست بیاورد. با ما همراه باشید تا بررسی کنیم دقیقا نان فانتزی چیست و چه تفاوت‌هایی با سایر نان ها دارد؟

  تاریخچه پخت و مصرف نان

  نان یکی از اولین، پرمصرف‌ترین وکامل‌ترین ماده غذایی طبخ شده در طول تاریخ است. پخت نان به قبل از میلاد مسیح باز می‌گردد. زمانی که به صورت اتفاقی غلاتی مانند ذرت و گندم را برای پخت نان استفاده کردند.

  مصریان ۴۰۰۰ سال قبل از میلاد مسیح از مخمر‌ نان برای این غذای کامل استفاده می‌کردند. به تقلید از آ‌ن‌ها یونانی‌ها نیز به پخت نان روی آوردند و سپس به سراسر اروپا گسترش یافت.

  انواع مختلف نان را بشناسیم

  نان ها انواع مختلفی دارند که به دو دسته تقسیم می‌شود.

   حجیم

  نان حجیم یا نان فانتزی از نظر ظاهری حجیم و با ضخامتی بیش از ۵ سانتی‌متر در نانوایی ها در دسترس مصرف کنندگان قرار دارد. فرایند تخمیر نان های حجیم به صورت تخمیر در اتاق های مخصوص صورت می گیرد. با توجه به روش پخت و استفاده از آرد سفید در مواد اولیه آن، قدرت هضم بالاتر و البته ماندگاری بیشتری نسبت به نان های مسطح دارند. (مانند نان های فانتزی چون نان تست، باگت، گاتا….)

   مسطح و نازک

  نان مسطح از قدیم و ایام به مذاق ایرانی ها نشسته و همیشه در سبد خانوار حضور دارد. نان های مسطح مانند: لواش، تافتون، سنگک، پیتا، شاپرک، بربری، تورتیا با سطح صاف و ضخامت کم روزانه پخت می شوند. در مراحل پخت نان مسطح از خمیر مایه استفاده می شود و هر کدام از نان ها طبخ متفاوتی داشته باشند: چون سرخ کردن، کباب کردن و طبخ نان در داخل فر.

  انواع نان فانتزی را بشناسیم

  نان های حجیم یا همان نان‌ فانتزی که با استفاده از آرد سفید پخته می‌شوند. معمولا در فست فود‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. درادامه با ما همراه باشید تا شما را با انواع نان فانتزی آشنا کنیم.

  • نان باگت
  • نان همبرگر
  • نان سوخاری
  • نان شیرمال
  • نان تست
  • انواع نان ساندویچی
  • نان گاتا
  • نان پنیر و چدار
  • نان یوفکا
  • نان چاودار
  • نان چند غله
  • نان گریسینی ایتالیایی

  نان فانتزی با بقیه نان ها چه تاثیری بر چاقی دارند؟

  نان های فانتزی دارای مزه و طعم فوق العاده هستند ولی اگر بدون کنترل بخواهیم از آن‌ها استفاده کنیم منجر به افزایش وزن می‌شوند در ادامه با ما همراه باشید تا این عوامل را بازگو کنیم:

  ۱- مواد مصرفی:

  نان‌های فانتزی معمولا از شکر و آرد سفید پخته می‌شوند؛ این موارد باعث افزایش سریع قند خون و به طور کلی سبب چاقی می‌شوند.

  ۲-افزودنی ها:

  نان‌های فانتزی دارای انواع افزودنی‌ها هستند. مانند: خامه، شکلات یا مواد شیرین کننده دیگر که باعث مصرف اضافی کالری و قند می‌شوند. در صورت عدم کنترل میزان دریافت کالری زیاد، اضافه وزن را به دنبال دارند.

  ۳-مصرف بیش از حد:

  علاوه بر موارد ذکر شده بالا، مصرف بیش از حد آن ها، یکی از عوامل اصلی چاقی می‌باشد. گاهی اوقات زمانی که از یه وعده لذت می بریم، میزان بیشتری از نان یا غذا را مصرف می کنیم. نکته جالب اینجاست در مقابل نان‌های فانتزی، نان ها سنتی، تنوری و نازک همچون سنگک رژیمی محسوب می شوند.

  تفاوت آرد نان فانتزی با آرد سفید در چیست؟

  آردهای که برای پخت نان های متفاوت استفاده می شوند بسته به ترکیبات و نوع استفاده از گندم نام های متفاوتی می گیرند که در ادامه به توضیح بیشتری در این رابطه می پردازیم.

  آرد سفید

  پوسته و گندم کامل در آرد سفید وجود ندارد (این بدان معناست پوسته گندم که حاوی فیبر، ویتامین ها و مواد معدنی مختلف است، از آن جدا شده است) به عبارت دیگر، آرد سفید حاوی فیبرکمتر و کمترین مواد مغذی و ویتامین‌هاست.

  آرد فانتزی

  آرد فانتزی که در پخت نان فانتزی از آن استفاده می شود؛ مخلوطی از آرد سفید و آرد کامل همراه با پوسته گندم است. فیبر بیشتر، مواد معدنی و ویتامین‌های بیشتر نسبت به آرد سفید از مشخصات اصلی آرد فانتزی است.

  آیا آرد فانتزی برای سلامتی مفید است؟

  استفاده از آرد فانتزی نسب به آرد سفید، به دلیل حضور بیشتر فیبر و مواد معدنی می‌تواند باعث کاهش جذب قند و چربی‌ها و همچنین افزایش سطح انرژی و کاهش احتمال بروز بیماری‌های قلبی و عروقی شود.

  سخن نهایی

  به طور کلی عمده تفاوت نان های فانتزی با نان های معمولی، آرد مورد استفاده آن ها در هنگام پخت می‌باشد. دلیل دوم‌؛ نان‌های فانتزی یک ترکیب زیبا از هنر، تزِئین و مهارت نانوایی می‌باشد که در نتیجه، یک نوع نان زیبا، خوشمزه و جذاب را به وجود می‌آورد.

  دیدگاهتان را بنویسید

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *