• مخمر ها
 • ۱۴۰۲/۰۷/۲۶
 • ارسال شده توسط ماندانا جهانشیری
 • 156 بازدید
 • نگهداری مخمر

  مخمرها انواع گوناگونی دارند و به‌صورت معمول برای تهیه ی انواع نان در نانوایی‌ها و حتی در منازل برای پخت نان خانگی مورد استفاده قرار می گیرند. روش نگهداری از مخمر نکته ی بسیار مهمی است، فرقی ندارد برای پخت نان در خانه می‌خواهید آن را استفاده کنید یا در نانوایی برای پخت چندین نان… اگر مخمر نان را به درستی نگه داری نکنید، در مدت زمان بسیار کوتاهی خاصیت عمل آوری خود را از دست می دهد. در این شرایط هنگام ترکیب شدن با خمیر به خوبی عمل نمی‌آید و در نهایت شما یا نان بدطعم، بدبود و بی کیفیتی را خواهید داشت. با ما همراه باشید تا در کنار هم ۱۰ نکته مهم برای نگهداری از مخمرها را مرور کنیم.

  خمیرمایه به چند صورت تولید می‌شود؟

  خمیرمایه به‌صورت خشک و فوری، مایع یا تر و صنعتی تولید می‌شود. خمیرمایه خشک فوری در بین مصارف خانگی پر طرفداران ترین نوع است، در نانوایی‌ها نیز این محصول را به‌صورت مستقیم با خمیر ترکیب می‌کنند.

  نکات مهم نگهداری از مخمر

  1. مخمرها نوعی موجود زنده هستند که برای زنده‌ماندن به محیط گرم و مرطوب نیاز دارند. اگر می‌خواهید که خمیرمایه شما به‌خوبی عمل بیایید آن را با آب یا شیر ولرم ترکیب کنید و در یک مکان گرم و تاریک قرار دهید این‌گونه بعد از گذشت ۱۵ دقیقه به عمل می آید. . لازم به ذکر است بهتر است که قبل از اینکه آن را به مخلوط آب و آرد اضافه کنید تست سلامت خمیرمایه را انجام دهید تا از سالم بودن آن اطمینان حاصل کنید. برای اینکه این موضوع را به درستی متوجه شوید مقاله را که لینک داده ایم مطالعه نمایید.
  2. اگر می‌خواهید که خمیرمایه بهتر عمل آید به شما توصیه می‌کنیم که آن را با شکر مخلوط کنید. شما می‌توانید به‌ازای هر قاشق غذاخوری خمیرمایه فوری یک قاشق چایخوری شکر را به مخلوط آب ولرم و خمیرمایه اضافه کنید. بهتر است دمای آب به‌گونه‌ای باشد که دستتان نسوزد ولی گرم باشد. بهترین دما ۳۵-۴۰ درجه است.
  3. به‌هیچ‌وجه به‌جای شکر از نمک استفاده نکنید، نمک باعث می‌شود قارچ‌های موجود در مخمر از بین بروند و فرایند عمل آمدن به ترتیب کند و قطع شود. دقت کنید که نمک باید حتماً در ترکیب آب و آرد باشد؛ اما وجودش در کنار مخمر صحیح نیست. برای کسب اطلاعات بیشتر از این موضوع حتماً مقاله تأثیر نمک بر مخمر را هم بخوانید.
  4. در مطالب بالا هم گفته شد که حتماً قبل از استفاده مطمئن شوید که خمیرمایه شما از مدت‌زمان استفاده ی مجازش نگذشته باشد.
  5. خمیرمایه را پس از به‌عمل‌آوردن به‌تنهایی نگهداری نکنید، می‌توانید زمانی که آن را با خمیر ترکیب کرده‌اید به مدت ۳ ماه در فریزر داشته باشید و برای درست کردن انواع شیرینی و پیراشکی مورد استفاده قرار دهید.
  6. اگر درب بسته‌بندی خمیرمایه را باز نکرده‌اید می‌توانید آن را به مدت ۲ سال در محیط و فریزر نگهداری کنید اما اگر بسته بندی باز شد و بسته از پلمپ خارج شد ۳ ماه در یخچال و ۲ سال در فریزر نگهداری می شود.
  7. هرگز فکر نکنید که اگر خمیرمایه را بیشتر بریزید، زودتر عمل می‌آید و در نهایت خمیر بهتری خواهید داشت، باید بدانید که اگر خمیرمایه بیش از اندازه‌ای که در دستور پخت ذکر شده است استفاده شود باعث خراب‌شدن خمیر و در نهایت پخت نامناسب نان و شیرینی شما می‌شود.
  8. اگر خمیرمایه را با آب ولرم و شکر مخلوط کردید و پس از گذشت ۱۵ دقیقه با بوی نامطبوعی مواجه شدید بدانید که مخمر شما فاسد و غیر قابل استفاده است.
  9. مخلوط مخمر با آب و شکر را به حال خود رها نکنید! این مخلوط پس از ۲ ساعت که در محیط بیرون قرار می گیرد ترش و غیر قابل استفاده می شود.
  10. برای نگهداری از خمیر باقی‌مانده ظرف مدنظرتان را با روغن‌نباتی چرب کنید و خمیر را درون ظرف درب‌دار قرار دهید و درون فریزر بگذارید.

  نقش خمیرمایه در نان و شیرینی چیست؟

  خمیرمایه عطر بسیار دلنشینی دارد و برای بسیاری از افراد محبوب و خاص است. این پودر قهوه‌ای‌رنگ شگفت‌انگیز باعث می‌شود تا نان‌ خانگی حجیم و به‌اصطلاح پوک شوند. همچنین علاوه بر اینکه لطافت نان و شیرینی را چندین برابر می‌کند؛ باعث افزایش ارزش تغذیه‌ای آن نیز می‌شود. روش نگهداری از مخمر برای رسیدن به طعم و عطر دلچسب نان بسیار مهم و کلیدی بوده و باید آن را جدی بگیرید.

  جمع بندی نهایی

  امروز در این مقاله توضیح دادیم که خمیرمایه‌ها در انواع مختلف خانگی و صنعتی تولید می‌شوند و بهترین مکان برای نگهداری از آن‌ها محیط‌های خنک مانند یخچال و فریزر می‌باشد. بدون شک هر کدبانویی بدون شک این موضوع را می‌داند که در پخت نان و شیرینی‌های خود باید از مخمر استفاده کند تا نتیجه ی نهایی خوبی کسب کند. امیدواریم که با خواندن این مقاله اطلاعات بیشتری از نحوه استفاده و نگهداری مخمر کسب کرده باشید.

  دیدگاهتان را بنویسید

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *