• مخمر ها
 • ۱۴۰۲/۱۰/۱۸
 • ارسال شده توسط ماندانا جهانشیری
 • 95 بازدید
 • بهبود دهنده نان چیست؟

  بهبود دهنده نان به منظور افزایش و بهبود کیفیت آرد به مواد استفاده می شود تاکیفیت نهایی نان نتیجه مورد انتظار را بدست بیاورد. حتما کیفیت بد نان های بازاری و یا آنهایی که در منزل پخت می شوند. شما را هم اذیت کرده باشد و به دنبال راه حلی باشید که کیفیت نان هایی که در منزل آماده می کنید را بهبود ببخشید. امروزه با پایین آمدن کیفیت آرد حتی اگر نوع آرد خود را نیز عوض کنید؛ این مشکل برطرف نخواهد شد و باید به  دنبال راه حل دیگری باشید.

  برای این کار باید به همراه آرد از ماده ای خشک به عنوان بهبود دهنده ی نان استفاده ببرید. در این مقاله شما را با بهبود دهنده نان و شیرینی آشنا می کنیم.  در انتهای مقاله متوجه می شوید که در کنار خمیرمایه حضور بهبود دهنده بسیار موضوع کلیدی است.

  بهبود دهنده نان چیست ؟

  بهبود دهنده نان به صورت پودری برای بالا بردن کیفیت آرد نان، کیک و شیرینی مورد استفاده قرار می گیرد. این پودر با افزایش حجم و ایجاد بافت مطلوب آرد، پروسه پخت را بهبود نسبی می دهد و در نهایت سبب افزایش نرمی، تازگی و ماندگاری بیشتر نان یا شیرینی خواهد شد.

  البته انواع دیگر بهبود دهنده به صورت ژل نیز در بازار موجود است. در گذشته از بهبود دهنده های طبیعی مانند روغن به عنوان بهبود دهنده نان کمک می گرفتند. اما همزمان با تولید این محصول علاوه بر بالا بردن کیفیت نان به ور آمدن خمیر هم کمک می شود. از جهت دیگر نیز این محصول از خوابیدن خمیر در مرحله تخمیر نهایی جلوگیری می کند و در نهایت با ایجاد انعطاف پذیری و افزایش قدرت تحمل خمیر در مراحل تولید نان سبب بهبود کیفیت محصول نهایی را به دنبال دارد.

  اثرات بهبود دهنده در فرایند تخمیر

  بهبود دهنده با کمک به فرایند تخمیر مانند فراورده های آنزیمی همچون آرد تهیه شده از مالت و یا آمیلاز تهیه شده از منابع قارچی به خمیر کمک می کند تا:

  • کمک به تولید گاز، مانند غذای مخمر از جمله کلرور آمونیوم.
  • کمک به حفظ و نگهداری گاز، مانند ترکیبات اکسید کننده و از جمله اسید آسکوربیک.
  • کمک به نرمی نان مانند مونو استئارات(GMS)
  • کمک به بهبود رنگ مغز نان، مانند آرد سویا ،

  در نهایت باعث می شود با بهبود بهبود تولید و یا تجمع گاز در خمیر، حفظ نرمی و لطافت بافت و مغز نان و دستیابی به رنگ روشن تر را به دنبال داشته باشد.

  فرق بهبود دهنده با خمیر مایه چیست ؟

  بهبود دهنده برای خمیرهایی استفاده می شوند که کیفیت آرد ضعیفی دارند. بهبود دهنده نان در کنار خمیرمایه باعث افزایش کیفیت نان و ماندگاری بیشتر یک محصول با حجم و شکل ظاهری بهتر با قابلیت حفظ تازگی بیشتر در مدت زمان مصرف برایتان به همراه دارد. میزان مصرف بهبود دهنده به ازای هر نیم کیلو حدود ۳ گرم می باشد. در حالی که خمیر مایه جهت فرایند تخمیر اضافه می شود اما آیتم ضروری نیست و صرفا برای بالا بردن کیفیت محصول می گردد.

  نتیجه گیری

  تقریباً هر نانوای سنتی و صنعتی از تجهیزات متعددی برای پخت نان کمک می گیرد تا بتواند سفارشات خود را بدون هرگونه مشکلی به خریدار تحویل دهد. در صورتی که برای خمیر مشکلی پیش بیاید ؛ در کنار اینکه زمان زیادی را از دست می دهد. تحویل به موقع سفارشات نیز غیر ممکن خواهد بود. زمان پخت و فروش نان اصولا ۲۴ ساعت است. از این رو برای از دست نرفتن زمان و یا عدم وجود مشکل همیشه از بهبود دهنده کمک می گیرند تا بتوانند در کنار کیفیت نهایی نان، تازگی نان را برای زمان بیشتری حفظ نمایند.

  دیدگاهتان را بنویسید

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *