• مخمر ها
 • ۱۴۰۲/۰۶/۲۲
 • ارسال شده توسط ماندانا جهانشیری
 • 199 بازدید
 • استفاده از خمیرمایه در نانوایی ها

  خمیرمایه نانوایی نامی متداول برای یک نمونه از صدها مخمر دنیاست که برای پخت نان، شیرینی و غذاهای تخمیری از آن استفاده می‎شود. مخمرها موادی هستند که قندهای قابل تخمیر را به کربن تبدیل می‌کنند. این موضوع باعث سبک‌شدن نان و طعم دلپذیر نان خواهد شد.

  اسیدهای که در مخمرنان وجود دارد باعث تجزیه گلوتن می شود که این امر هضم و جذب نان را برای بدن راحت تر می‌کند. شاید برای شما سوال باشد پس از ممنوع شدن جوش شیرین نحوه استفاده از خمیرمایه در نانوانی ها چگونه است؟ در این مقاله همراه ما باشید تا به جواب این سوال دست پیدا کنید.

  خمیرمایه چیست؟

  یک نانوایی برای اینکه به یک بافت سبک و اسفنجی در نان دست پیدا کند، باید از مایه خمیر نانوایی به‌اندازه کافی در آرد استفاده کند. حضور مخمرنان باعث اسفنجی شدن و پرحجمی خمیر می‌گردد.

  مخمر نان یا خمیرمایه نانوانی یک موجود تک‌سلولی زنده است که در مجاورت آب و شکر فعالیت و رشد خود را آغاز می‌کند. در اثر فعالیت با تولید گاز دی‌اکسیدکربن و مـواد آلی در خمیر باعث افزایش حجم، پوکی و تخلخل نان می‏گردد. حضور مایه خمیر نانوایی ارزش غذایی، عطروطعم خوبی به نان هدیه می‌دهد.

  اگر به این موضوع علاقه دارید، در یک مقاله جداگانه با موضوع خمیر مایه چیست؟ نگاه جامعی به این موضوع داشته‌ایم.

  مقدار خمیرمایه برای هر کیلو آرد در نانوانی چقدر است؟

  میزان خمیرمایه برای هر کیلو آرد باید با مقدار مشخصی اندازه‌گیری شود تا در عمل‌آوردن خمیر دچار مشکل نشوید. مقدار مشخص خمیرمایه خشک یا خمیرمایه فعال خمیرمایه فوری،  برای هر مقدار آرد ۱ تا ۱.۵ درصد آن نیاز به خمیرمایه خواهد بود. یعنی برای یک کیلو آرد شما به ۱۰ تا ۱۵ گرم خمیرمایه نیاز دارد.

  نکته مهم: برای هر یک قاشق چایخوری خمیرمایه خشک، معادل پنج میلی‌لیتر یا سه و نیم‌گرم است.

  اگر نانوایی از خمیرمایه تازه برای پخت نان استفاده می‏کند. در ازای هر یک کیلو آرد به ۳۰ تا ۴۰ گرم خمیر مایع تازه نیاز دارد.

  تفاوتی ندارد برای استفاده از خمیرمایه فعال یا خمیرمایه فوری از همین تناسب باید پیروی کرد. البته نسبت تبدیل خمیرمایه فوری به خمیرمایه تازه یک به سه است. یعنی میزان خمیرمایه تازه رو باید تقسیم بر سه کرده تا حجم خمیرمایه فوری برایتان مشخص گردد. برای مثال اگر ۳۰ گرم خمیرمایه تازه دارید باید ۱۰ گرم خمیرمایه فوری در خمیر استفاده نمایید.

  برای درک بهتر موضوع در مقاله ای با نام برای هر کیلو آرد چه میزان خمیر مایه نیاز است؟ که منتشر کرده ایم به صورت مفصل به این موضوع پرداخته ایم.

  خمیرمایه در نانوایی چگونه باید نگهداری شود؟

  خمیر مایه نانوایی اگر سالم باشد باعث عمل‌آوردن خمیر می‏گردد. همان‌طور که می‌دانید تاریخ انقضای خمیرمایه شش ماه است البته همین مورد نیز بسته به شرایط نگهداری دارد.

  بهترین مکان برای نگهداری مایه‌خمیر نانوایی استفاده از یک ظرف دردار یا پلاستیکی است که جریان هوا و رطوبت وارد مواد نگردد. نگهداری در محیط یخچال یا فریزر طول عمر مفید خمیرمایه را بیشتر می‌کند. ازآنجایی‌که مقدار استفاده هر وعده مشخص است؛ برای سلامت بیشتر مخمر نان بهتر است که آن را به بسته‎های مشخص نگهداری کنید. تغییرات دمایی باعث کاهش عملکرد مخمر می‎گردد.

  نکات مهم درست‌کردن خمیرمایه در نانوایی تا منزل

  • برای به‌عمل‌آوردن خمیرمایه باید کمی به آن شکر بزنید تا بهتر و سریع‌تر عمل کند.
  • برای عملکرد بهتر خمیر بجای آب گرم از شیرگرم استفاده نمایید.
  • هیچ‌ وقت به خمیرمایه نمک اضافه نکنید؛ برعکس شکر از عمل آمدن خمیرمایه جلوگیری می‌کند.
  • آبی که به خمیرمایه نانوانی اضافه می‌شود، نباید داغ یا خیلی سرد باشد.
  • برای عملکرد بهتر مایه‌خمیر نانوایی باید آن را در یخچال یا فریزر نگهداری کنید.
  • خمیرمایه نانوایی هرچه تازه‌تر باشد، بهتر عمل می‏کند. طول عمر مفید خمیرمایه معمولاً ۶ ماه است.
  • همیشه برای عملکرد بهتر مخمر نان باید آن را قبل از اضافه‌کردن به خمیر عمل بیاورید. تا جدای از عملکرد بهتر، مطمئن شوید که سالم است.
  • ورز دادن خمیر را در زمان تهیه خمیر در نانوایی جدی بگیرد؛ زیرا نان برای به‌عمل‌آمدن نیاز به ورز دادن کافی و البته محیط گرم دارد.
  • خمیرمایه را قبل از استفاده به دمای محیط برسانید.
  نگهداری خمیرمایه

  خمیرمایه نانوایی در ایران

  خمیرمایه مهم‌ترین نقش را در فرایند تهيه نان‌های حاوي مخمر را بر عهده دارد. نان‌های تخمیری با مخمر نان، عطر، طعم و بافت فوق‌العاده مطلوبی را به همراه دارد. اهمیت خمیرمایه در تهیه نان به حدی بالاست که اگر نان پخته شده از کیفیت و بافت خوبی برخوردار نباشد باید به دنبال کنترل میزان مخمر باشید.

  استفاده از افزودنی‌های شیمیایی و غیرمجاز در هیچ مواد غذایی مجاز نیست. این مواد افزودنی به‌تبع خسارت‌های جانی زیادی بر سلامتی افراد جامعه دارد. این موضوع دررابطه‌با نان و محصولات وابسته نگرانی بیشتری را به دنبال دارد. انواع نان از مهم‌ترین و متداول‌ترین محصولاتی هستند که مورداستفاده شهروندان قرار خواهد گرفت. با این تفاسیر استفاده از جوهر قند و جوش‌شیرین ممنوع گردید و جای خود را به خمیرمایه نانوایی داده است. ایران جز کشورهایی است که در تولید و صادرات خمیرمایه در دنیا جایگاه خوبی را به خود اختصاص داده است. با این تفاسیر تهیه مایه خمیر نانوایی جای نگرانی ندارد.

  نحوه استفاده از خمیرمایه در نانوایی‌ها

  برای تولید هر قرص نان سنگک با وزن ۶۵۰ گرم ۱.۸ گرم خمیرمایه خشک، هر قرص نان بربری با وزن ۶۰۰ گرم ۱.۷۵ گرم خمیرمایه و هر قرص نان تافتون با وزن ۲۸۷ گرم ۰.۹۲۵ گرم مخمر نان نیاز است.

  هر قرص نان لواش با وزن ۱۷۲ گرم نیز ۰.۵۵ گرم خمیرمایه نانوانی نیاز دارد. به گفته کارشناسان، سرانه مصرف خمیر نان برای هر ایرانی ۲۵۰ گرم است که باید طبخ اصولی آن جدی گرفته شود.

  نتیجه‌گیری

  نحوه استفاده از خمیرمایه در نانوایی‌ها موضوعی است که شاید در ابتدا مهم به نظر نرسد. در نظر داشته باشید که نان بیشترین ماده غذایی در سبد تغذیه خانواده است. درصورتی‌که این ماده غذایی از کیفیت و سلامت قابل‌قبولی برخوردار نباشد؛ مشکلات بسیار زیادی را برای سلامتی انسان به همراه دارد.

  عمل‌آوردن مخمر نان در نانوایی کاری سخت است که نیازمند شرایط مناسب دمایی و نگهداری اصولی خمیرمایه را طلب می‌کند. ازاین‌رو بسیاری از نانوایی‌ها به دنبال استفاده از جوش‌شیرین و سایر مواد صنعتی برای به‌عمل‌آوردن خمیر بودند. اما با بررسی و تلاش نهادهای کشوری بالاخره استفاده از این مواد شیمیایی جای خود را به خمیرمایه نانوانی داده است. این امر جدای از ارزش غذایی بالا، دورریز نان را بسیار کم می‌کند. خمیرمایه خوزستان با عرضه دو مخمر بسیار باکیفیت دزمایه و شتاب توانسته است در بازار داخلی و خارجی یکی از بهترین های بازار جهانی باشد.

  دیدگاهتان را بنویسید

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *