• مخمر ها
 • ۱۴۰۲/۰۶/۱۷
 • ارسال شده توسط ماندانا جهانشیری
 • 159 بازدید
 • مخمرنان

  حتما نام مخمر نان را بارها شنیده‌اید و طرز تهیه نان به کمک خمیرمایه را می‌شناسید. نان‌های رایجی مثل نان سنگک نیز از مخمر نان کمک می‌گیرند تا خمیرترش مناسب برای تهیه نان باکیفیت را داشته باشند. مخمرها نوعی قارچ هستند که از قندها و اکسیژن موجود در خمیر برای تولید سلول‌های مخمر جدید و گاز دی‌اکسیدکربن استفاده می‏کنند. دی‌اکسیدکربن باعث افزایش حجم خمیر و در نتیجه نان خوش‌عطر، اسفنجی و سبک می‌شود. دمای مناسب باعث سرعت تخمیر می‎گردد؛ در نتیجه فراهم‌کردن درجه حرارت مناسب برای فعالیت مخمر بسیار مهم و مؤثر است. باتوجه‌به اهمیت این موضوع در این مقاله نگاه کاملی به بهترین مخمر نان خواهیم داشت. همراه ما باشید.

  مخمر نان چیست

  مخمر نان نوعی قارچ تک سلولی است که در طبیعت کاربردهای بسیار زیادی دارد. مخمرها قادر هستند قند را به الکل، دی‌اکسیدکربن و برخی ترکیبات معطر تبدیل کنند. اگر حرارت کافی به مخمر برسد؛ فرایند تخمیر به‌سرعت پیش می‌رود. البته مخمر در دمای سرد نیز زنده است؛ اما انجماد تخمیر را نابود می‎کند. البته در عکس این موضوع حرارت بسیار زیاد نیز باعث غیرفعال‌شدن عملیات تخمیر می‌گردد. جدای از مواردی که اشاره شد. استفاده از مخمر نان باعث ایجاد عطروطعم نان دلچسب باارزش غذایی بالا می‌گردد.

  انواع مخمر | بهترین مخمر نان

  برای شناخت انواع مخمر باید کاربرد آن را موردتوجه قرار دهید. بسته به نوع کاربرد، مخمر انواع گوناگونی دارد که در ادامه به آن اشاره می‌کنیم:

  مخمر خشک یا خمیرمایه

  خمیرمایه خشک از پر مصرف ترین انواع مخمر است که خود در شکل‌های و انواع مختلف از جمله مخمر یا خمیرمایه فوری، مخمر دانه‌درشت و یا مخمر خشک معمولی موجود است. ریز بودن دانه‌های این سبک از مخمر نان قابلیت حل‌شوندگی راحت با مایعات دارد و با سایر مواد خشک نیز به‌راحتی مخلوط می‌گردد. پخت نان با خمیرمایه نیازی به‌عمل‌آوردن مخمر قبل از استفاده ندارد و مناسب‌ترین نوع خمیرمایه برای دستگاه‌های نان‌پز این گزینه است. اغلب نانواها برای اطمینان از تازگی مخمر تست سلامت خمیرمایه را انجام می‌دهند. دراین‌رابطه مقاله‌ای با عنوان تست سالم بودن خمیر مایه را منتشر کرده‌ایم که خواندن آن را پیشنهاد می‏کنیم. خرید بهترین مخمر نان که تازه و بهترین کیفیت را داشته باشد؛ نتیجه مطلوب را به ارمغان می‌آورد.

  خمیرمایه صنعتی

  خمیرمایه صنعتی یا خمیرمایه فشرده با رنگ سفید و قهوه‌ای روشن در بازار موجود است که به‌راحتی با دست پودر می‌شود. این مخمر نان نیز نوعی خمیرمایه بوده که به‌صورت بسته‌بندی‌های مکعب در داخل فریزر نگهداری می‌شود. طعم این مخمر شبیه به نان است.

  مخمر مایع

  مخمر مایع نیز یک نمونه از خمیرمایه است که نگهداری آن بسیار دشوار است. بیشترین کاربرد مخمر مایع برای شرکت‌های صنعتی بزرگ بوده و هنگام استفاده از آن باید نکات بهداشتی از جمله استریل منظم جهت جلوگیری از رشد باکتری‌ها را جدی گرفت.

  فواید استفاده از مخمر در غذاها

  غذاهای غنی از مخمر، پروتئین و ویتامین های گروه B را در بدن تامین می‏کنند . از آنجا که مخمر در باکتری های روده نیز حضور دارد؛ برای سلامت دستگاه گوارش استفاده از آن ضروری است. بدن انسان با حضور نان تخمیری می تواند ویتامین ها و مواد معدنی موجود در غذاها را بهتر جذب نماید.

  مضرات احتمالی استفاده از مخمر نان

  مخمر نان که اصولا برای تهیه نان و پخت آن مورداستفاده قرار می‌گیرد؛ هیچ ضرری برای سلامتی ندارد! تنها این نکته را توجه کنید که شرایط نگهداری مخمر نان برای بسیار اهمیت دارد و باید این موضوع را جدی بگیرید. انواع مخمر در شرایط دمای گرم عملکرد خود را از دست می‌دهند و مزه ترشیدگی پیدا خواهند کرد. این موضوع باعث تلخی نان نیز می‏گردد.

  خمیرمایه نانوایی

  کدام مواد غذایی تخمیر مخمر نان را کنترل می‌کنند؟

  شکر و نمک مخمر نان را فعال و آنرا خوش‌طعم خواهند کرد. این دو ماده توانایی اسمزی برای جذب آب و حذف برخی از سلول‌های زنده را دارند که این امر باعث سرعت بیشتر تخمیر نان و حجم‌دهی بیشتر خمیر می‌گردد.

  برای عملکرد مخمر نان ابتدا شکر را در آب رقیق یا نمک را با مواد خشک مخلوط نمایید. یا بعداً در حین مخلوط کردن به خمیر اضافه کنید.

  روش نگهداری انواع مخمر

  بسته به اینکه از کدام سبک از مخمرها در فرایند نانوایی خود بهره می برید، باید نگهداری اصولی آن را توجه داشته باشید.

  مخمر تازه: این محصول باید همیشه در یخچال و در ظرف سربسته نگهداری گردد. به تاریخ انقضای آن توجه داشته باشید.

  مخمر خشک: این مخمرها را باید در ظروف سربسته یا بسته‌های باز نشده در فریزر، یخچال و یا محیط‌های خشک نگهداری شوند. اگر بسته‎ی باز شده را در یخچال نگه می‌دارید؛ قبل از استفاده باید به دمای اتاق برسد.

  نتیجه گیری

  در این مقاله به مخمر نان به‌صورت کامل پرداختیم. اما به نظر شما مخمر چگونه به وجود می‌آید؟ مخمرها به‌صورت طبیعی در طبیعت وجود دارند و سپس تحت فرایند کشت قرار به تولید انبوه می‏رسند. برای شروع فرایند کشت مخمرها نیاز به مقدار زیادی از آن نیست و در شرایط مناسب با مقدار کم کشت آغاز می‌شود.

  مشکلاتی که درهنگام تولید  مخمرها وجود دارد، حضور تعداد زیادی از میکروارگانیسم نامطلوب است که به دنبال ایجاد شرایط رشد هستند تا در مسیر تولید مخمر تاثیر منفی بگذارند. برای دور ماندن از این شرایط باید استرلیزه بودن محیط و مواد را جدی گرفت. در انتها باید گفت که حضور خمیرمایه باکیفیت برای رسیدن به نتیجه دلخواه الزامی است. شرکت خمیر مایه خوزستان با حضور دو برند مطرح دزمایه و شتاب در ایران و بازارهای جهانی در صنعت مواد مخمر بسیار شناخته شده است. برای تماس با کارشناسان ما و ثبت سفارش خود تعلل نکنید.

  دیدگاهتان را بنویسید

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *